Istotne przebicie linii trendu, wyhamowało w okolicach 22 EUR/t, po którym nastąpiła szybka, precyzyjna kontra byków. Ceny uprawnień przez ponad tydzień znajdowały się nawet powyżej linii, sprawiając wrażenie możliwego jej fałszywego przebicia. Jednak ponowny powrót poniżej za sprawą luki cenowej, obnażył słabość strony popytowej.

Linia trendu przetestowana od dołu

Ostatnie odbicie miało charakter korekcyjny. Wiadomym jest, że każdy istotny poziom musi zostać - po jego przełamaniu - przetestowany. Taki re-test daje gwarancję, że rynek postrzega poziom jako ważny i będzie go w przyszłości bronił. Wysokość ostatniego ruchu wyznacza niejako długość kolejnej fali korekty. Otwartym pozostaje pytanie z którego miejsca ruszy.

Wstęga Bollingera mocno zwężona

Często duże ruchy mają miejsce po okresach zmniejszonej zmienności. Zmienność na dobowym interwale jest od miesiąca niewielka, w granicach 1 EUR/t. Tak niską wartość wariancja miała ostatnio we wrześniu, wyprzedzając o kilka dni zejście o 3 EUR/t.

Energia z dostawą na 2020r. z potwierdzonym wybiciem.

Kontrakt na energię z dostawą w 2020r. w Niemczech przebił linię szyi i za kilka dni powinniśmy być świadkami jego re-testu, co złoży się zapewne z domknięciem drugiej fali korekty na prawach do emisji. Będzie to finalne potwierdzenie trendu spadkowego na energii a pośrednio także na uprawnieniach, gdyż energetyka jest tam znaczącym graczem.

Ceny gazu ziemnego umiarkowanie spadają ale temperatury są od początku miesiąca poniżej norm, co może skutkować podbiciem także na dalszej części krzywej. Przyczyną takiego podbicia może być zwyżka ceny energii.

Prąd w Polsce, w dostawach na 2020r. zmierza nieubłaganie do rocznych minimów na poziomie 250 PLN/MWh. Naszym zdaniem, jeśli energia w Niemczech cofnie się po re-teście, energia może zejść znacznie poniżej tego poziomu.

 

Opinie przedstawione na tej stronie internetowej a także na innych stronach, na których udziela się autor, są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu obowiązującego prawa.

Autor przedstawia swój punkt widzenia na temat inwestycji i nie może brać odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych przez czytelników na podstawie jego wpisów i filmów. Wszystkie inwestycje powinny być poprzedzone rzetelną analizą rynku. Nie należy inwestować więcej pieniędzy niż możemy stracić.

Linia trendu przetestowana

13 listopada 2019

WROĆ DO BLOGA

BG Energy Trading Sp. z o.o.  © 2020