Rynek emisji wciąż nie może nabrać rozpędu do spadków, jednak każdy kolejny tydzień kończy się niżej, niż poprzedni. W dłuższej perspektywie może to spowodować włącznie się stop-lossów niektórych graczy. Szczególnie, że zbliżamy się do wrześniowych minimów, których wybicie może skutkować dużą wyprzedażą. Naszym zdaniem, kluczowy jest poziom 23,15 EUR/MWh a więc początek drugiej fali korekcyjnej. 

Złoty krzyż śmierci na emisjach

Co prawda, średnia 50-sesyjna przecięła średnią 200-sesyjną już w listopadzie, jednak od tego czasu ceny cały czas próbują powrócić powyżej. Do połowy stycznia dłuższa średnia wciąż rosła ale ostatnio nastąpiło jej przegięcie. Mamy zatem spełnione oba warunki konieczne do stwierdzenia wystąpienia silnej technicznej formacji krzyża śmierci, zapowiadającego średnioterminowe (a może nawet długoterminowe) spadki. Biorąc pod uwagę także położenie cen w ramach fal Elliota, można wysnuć wniosek, że coraz więcej jest potwierdzeń technicznych dla stwierdzenia zmiany trendu.

Niepewność makro i zainfekowane rynki

Rynki finansowe spadają, dyskontując spowolnienie w Chinach, wywołane rozprzestrzenianiem się nowego wirusa. Ropa naftowa jest na poziomach najniższych od 12 miesięcy i to pomimo, że jeszcze trzy tygodnie temu widzieliśmy ceny powyżej 70$/bbl! Zmienność jest więc olbrzymia. Okresy tak wysokiej wariancji towarzyszą zazwyczaj ostatnim falom wzrostowym. Dane makro z Europy mocno rozczarowały inwestorów. Spowolnienie dotarło na Stary Kontynent. A kryzys to niższy popyt i ceny surowców.

Energia z otwarciem na południe

Energia w Polsce, z dostawą w okresie II-XII 2020r. kończy styczeń na poziomie blisko 216 PLN/MWh. Oznacza to, że po wejściu w dostawę, rynek spadł w miesiąc o blisko
25 PLN/MWh. Ceny terminówki zaczynają coraz silniej uginać się pod presją niskich wykonań. Naszym zdaniem najbliższe miesiące będą kluczowe dla cen. Przewidujemy, że premia za ryzyko (terminówka vs rynek spot) nie utrzyma się już w tym roku tak długo.

Ceny gazu ziemnego konsekwentnie, bez większych korekt, spadają. Miesiące zimowe kosztują już tyle samo, co ostatnie lato. Dodatkowym elementem są dołujące ceny ropy oraz energii elektrycznej w Niemczech. Zakładamy, że dopóki pogoda nie zejdzie poniżej norm, próżno liczyć na odbicie cen. Węgiel spadł w okolice 50 $/t. Jest to poziom najniższy od początku 2016r.

 

Opinie przedstawione na tej stronie internetowej a także na innych stronach, na których udziela się autor, są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu obowiązującego prawa.

Autor przedstawia swój punkt widzenia na temat inwestycji i nie może brać odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych przez czytelników na podstawie jego wpisów i filmów. Wszystkie inwestycje powinny być poprzedzone rzetelną analizą rynku. Nie należy inwestować więcej pieniędzy niż możemy stracić.

Próby powrotu ponad średnie

02 lutego 2020

WROĆ DO BLOGA

BG Energy Trading Sp. z o.o.  © 2020