W naszym ostatnim wpisie wspominaliśmy o możliwości dużego zejścia cen uprawnień, jednak spadki zatrzymały się ponad 1 EUR wyżej, niż ostatni dołek. Jeśli prawdą jest, że obecne wzrosty są jedynie korektą poprzedniej zniżki, obecne podejście powinno skończyć się przy poziomie 27,55 EUR/t, co jest spójne zarówno, z wysokością falki "A" korekty jak i zniesieniem 70% spadków z okresu lipiec-wrzesień.

27 po raz ostatni?

Podejście budowane od listopada powinno wyczerpać się w przedziale 27,4-27,6 EUR/MWh. Gdyby tak się stało, byłby to sygnał, że rynek odczytuje sygnały słabnącego popytu i szykujemy się do drugiej fali impulsu. Co do zasady, jest to najbardziej dynamiczny ruch, przecinany krótkimi, płytkimi korektami. Jedno jest pewne, obecnie niewielu jest graczy obstawiających spadki. Gdyby jednak "smart money" zaczęły dystrybucję i ceny uprawnień znowu znalazłyby się poniżej 20 EUR/t, wyprzedaż mogłaby się skończyć przy poziomach, które ciężko sobie znowu wyobrazić.

Wskazania techniczne także nie wysyłają sygnałów kupna.

Zarówno MACD jak i jego histogram nie sygnalizują powrotu do wzrostów. Ostatni dołek cen i wskaźnika jest położony wyżej od poprzedniego, co jest zgodne z logiką fal korekcyjnych. RSI jest na poziomie neutralnym, dając jednak szansę do kolejnego podbicia i drugiej już próby powrotu powyżej linii trendu.

Lepiej późno, niż wcześnie.

Energia, zgodnie z naszymi sugestiami, spadła poniżej poziomu 250 PLN/MWh. Intraday handlował się nawet poniżej 240 PLN/MWh. Jest to cena, jaka często się w naszych opracowaniach pojawiała. Jest to bowiem realizacja dostaw energii na rynku spot w Polsce w 2019r. 

Energia w Niemczech systematycznie spada, po nieudanej próbie powrotu powyżej 46 EUR/MWh. Był to mocny sygnał dla TGE, na której ceny spadały nawet kiedy rosły ceny uprawnień. Przy tym samym poziomie cen emisji, energia jest kilka złotych niżej.

Ceny gazu ziemnego notują poziomy niewidziane od wielu lat. Zakładamy, że ceny będą spadać aż do końca roku. Wykonanie spotowe cen gazu TTF za 2019r. jest w granicach 13 EUR/MWh. Produkt roczny ma więc przynajmniej 1 EUR premii.

Opinie przedstawione na tej stronie internetowej a także na innych stronach, na których udziela się autor, są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu obowiązującego prawa.

Autor przedstawia swój punkt widzenia na temat inwestycji i nie może brać odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych przez czytelników na podstawie jego wpisów i filmów. Wszystkie inwestycje powinny być poprzedzone rzetelną analizą rynku. Nie należy inwestować więcej pieniędzy niż możemy stracić.

Re-test trendu vol. 2

11 grudnia 2019

WROĆ DO BLOGA

BG Energy Trading Sp. z o.o.  © 2020